KUNSzT to unikalny i wyjątkowy zbiór nigdy dotąd publicznie nieprezentowanych fotografii artystów, którzy tworzyli w Hamburgu w latach 70. Podczas swojego dziesięcioletniego pobytu w Niemczech Tadeusz Rolke wykonał serię portretów artystów, z których znane są tylko pojedyncze portrety Josepha Beuysa i Gerharda Richtera. Wystawę poświęconą głównie środowisku artystycznemu Hamburga będzie można oglądać od 12 maja w Elektrowni Powiśle.
Artysta wraz z kuratorem wystawy wybrali kilkadziesiąt fotografii z obszernego archiwum zdjęć artysty. Można na nich zobaczyć fragmenty pracowni, w których została wykonana większość zdjęć, a także obrazy, szkice czy formy przestrzenne. Dzięki temu odwiedzający wystawę zyskają wgląd w życie twórców tego okresu.
„Te wszystkie elementy tła, które z tak dużą swobodą i wyczuciem wkomponowuje w swoje zdjęcia Tadeusz Rolke, portretując środowisko artystów, jest jego własną innowacją i ciekawym sposobem na swoiste zindywidualizowanie postaci. Dzięki temu otrzymujemy bogaty i wszechstronny zapis środowiska twórców uprawiających różne dziedziny sztuki, tworzących w różnych technikach i materiałach. Jest to również bardzo cenna i spójna rejestracja czasu, kiedy sztuka niemiecka stanowiła wszechstronne pole ujawniających się kierunków i tendencji."– mówi Marek Grygiel, kurator wystawy.
Wystawę prac nestora polskiej fotografii można oglądać od 12 maja do 20 czerwca 2022 roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
O wystawie
Czas trwania: 12 maja–20 czerwca 2022
Miejsce: Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42, 2. piętro (nad Barem Centrala)
Godziny otwarcia: wtorek–niedziela w godz. 12:00–21:00
Organizator: Elektrownia Powiśle, kancelaria GWW
Kurator: Marek Grygiel
Przygotowanie prac do druku: Włodek Pawłow; Druk: Fotoforma
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
O artyście: Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie, gdzie mieszkał i pracował jako fotoreporter w latach 50. i 60. (dla pism „Stolica”, „Polska”), fotograf mody, („Ty i Ja”), artysta fotograf, wykładowca (Warszawska Szkoła Fotografii, Uniwersytet Warszawski) wydawca (współzałożyciel edition.fotoTapeta). Po powstaniu warszawskim został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie studiował historię sztuki w Lublinie i Warszawie. Więziony w okresie stalinowskim. W latach 70. mieszkał w Hamburgu, fotografując tam m.in. dla „Sterny”, „Geo” i „Art”, a także podczas festiwali teatralnych we Włoszech, Francji i Holandii. Odbył wiele podróży m.in. do ZSRR, Francji, Grecji, Włoch, Jugosławii, Izraela, na Słowację, Węgry, Litwę i Ukrainę. Po 1989 roku współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Jest autorem wielu wystaw i publikacji fotograficznych. Ostatnio ukazał się album „Tu byliśmy” będący zapisem najważniejszego, realizowanego od blisko 30 lat cyklu poświęconego pamięci mniejszości żydowskiej. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach publicznych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Fotografuje nieprzerwanie do dzisiaj.
Tadeusz Rolke